راهنمای ساخت مستقیم شناسه‌‌ی ایرنیک از سایت ایرنیک

برای ثبت دامنه‌های «ir» به یک شناسه‌ی ایرنیک نیاز دارید. شناسه‌ی ایرنیک باید به نام خود شما ایجاد شود تا بتوانید دامنه‌هایتان را با مالکیت خود ثبت کنید. با یک شناسه‌ي ایرنیک می‌توانید به هر تعداد که مایل باشید و از هر فروشنده‌ای اقدام به خرید دامنه‌های ir کنید. همه‌ي دامنه‌های irی را که شما از هر جایی با این شناسه ثبت کنید می‌توانید در پنل ایرنیک مربوط به شناسه‌تان ببینید و به صورت مستقل مدیریت کنید.

نکته: برای ایجاد شناسه‌ی ایرنیک لازم نیست هزینه‌ای بپردازید. در ورود اطلاعاتی که در طی این فرآیند از شما درخواست می‌شود دقت کنید و از وارد کردن اطلاعات اشتباه و ناقص پرهیز کنید. اطلاعات شما باید دقیقاً مطابق کارت شناسایی یا شناسنامه‌تان یا مدارک ثبتی یا مجوزهای قانونی شرکت یا مؤسسه‌‌ي متقاضی باشد. بی‌دقتی در وارد کردن اطلاعات در صورتی که در آینده قصد ایجاد تغییراتی در دامنه‌ی خود داشته باشید یا در صورت نیاز به انتقال مالکیت دامنه یا لغو دامنه یا فراموشی اطلاعات ورود به پنل ایرنیک دامنه یا به‌ویژه برای ارسال مدارک جهت تأیید دامنه‌هایی که نیاز به مدارک دارند برای شما ایجاد مشکل خواهد کرد.

مراحل ایجاد شناسه‌ی کاربری در ایرنیک
به وب‌سایت  nic.ir مراجعه نمایید و روی لینک  «ساختن شناسه‌ی کاربری» کلیک کنید:


1- انتخاب نوع شناسه: شناسه‌ی شما می‌تواند متعلق به یک شخص حقیقی، شرکت یا مؤسسه‌ی غیردولتی، سازمان دولتی، مرکز آموزشی، یا محدود باشد. در صفحه‌ي انتخاب نوع شناسه ایرنیک به روشنی توضیح داده است که با هر نوع شناسه چه دامنه‌هایی می‌توانید ثبت کنید. در انتخاب نوع شناسه بر اساس نیازتان دقت کنید. اگر می‌خواهید یک دامنه‌ی ir معمولی ثبت کنید حتا اگر شرکت یا مؤسسه‌ي آموزشی هستید ترجیحاً «شناسه شخص حقیقی» بسازید.

شناسه‌ی «شخص حقیقی» معمول‌ترین نوع شناسه است و با آن امکان ثبت دامنه‌های ir یا id.ir دارید. اگر احتیاج به هیچ کدام از دامنه‌های مرتبه سوم (مانند co.ir و ac.ir و...) ندارید و مدارک لازم برای آن دامنه‌ها را هم ندارید فقط شناسه‌ي شخص حقیقی بسازید، حتا اگر یک شرکت هستید اما می‌خواهید دامنه‌ي ir معمولی ثبت کنید بی‌دردسرترین راه ایجاد شناسه‌ي شخص حقیقی است.

با شناسه‌ی «شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی» می‌توانید علاوه بر دامنه‌های ir معمولی بر اساس نوع فعالیت شرکت یا مؤسسه‌ي متقاضی دامنه‌های net.ir یا co.ir یا org.ir ثبت کنید. برای ثبت هر دامنه‌ای با این شناسه‌ها احتیاج به مدارک ثبتی و مجوز شرکت یا مؤسسه خواهید داشت. اگر چنین مدرکی ندارید از این شناسه نسازید و با شناسه‌ي شخص حقیقی دامنه‌ي ir معمولی ثبت کنید.

با شناسه‌ی «وزارت‌خانه، سازمان یا شرکت دولتی» می‌توانید علاوه بر دامنه‌های ir معمولی بر اساس زمینه‌ي فعالیت نهاد متقاضی دامنه‌های gov.ir یا co.ir ثبت کنید. برای ثبت هر دامنه‌ای با این شناسه‌ها نیاز به نامه‌نگاری سازمان مربوطه است. اگر از طرف هیچ سازمانی مأمور نشده‌اید از این شناسه نسازید.

با شناسه‌ی «مرکز آموزشی و پژوهشی» می‌توانید علاوه بر دامنه‌های ir معمولی بر اساس حوزه‌ي فعالیت مؤسسه‌ي آموزشی دامنه‌های ac.ir یا sch.ir یا org.ir ثبت کنید. ثبت هر دامنه‌ای با این شناسه‌ها نیاز به ارایه‌ی مجوز فعالیت یا ثبت مؤسسه دارد. اگر چنین مجوزهایی ندارید از این شناسه نسازید.

شناسه‌ی «محدود» نسازید. به کار ثبت دامنه نمی‌آید.

2- وارد کردن مشخصات شناسه: برای هر کدام از انواع شناسه‌ها اطلاعات متفاوتی از شما درخواست خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که حسب مورد اطلاعات خود یا شرکت یا مؤسسه‌تان را با دقت کامل و صحیح وارد می‌کنید. چون در بیش‌تر موارد کاربران به شناسه‌ي شخص حقیقی نیاز دارند در زیر نحوه‌ي درست وارد کردن مشخصات برای این نوع شناسه تشریح شده است. وضعیت برای بقیه‌ي انواع شناسه هم متفاوت نیست و اصل مهم رعایت صحت کامل اطلاعات مطابق با مدارک شخصی،‌ شرکت یا مؤسسه‌ي متقاضی است.
در صفحه‌ي «وارد کردن مشخصات شناسه» پر کردن فیلدهایی که با علامت ستاره‌ی قرمز رنگ مشخص شده‌اند الزامی است.

نام و نام خانوادگی را کامل عین کارت ملی یا شناسنامه و بدون کم و زیاد با حروف لاتین پر کنید. وارد کردن نام فارسی در کادر مربوط اختیاری است.

وارد کردن کد ملی کافی است و برای کاربران ایرانی نیازی به وارد کردن اطلاعات گذرنامه نیست.

اطلاعات استان، شهر، و نشانی پستی را باید با حروف لاتین وارد کنید.

کد پستی را مطابق کارت ملی وارد کنید.

آدرس ایمیل خود را درست وارد کنید. اطلاعات شناسه‌ی شما و بعداً اطلاعات وضعیت ثبت دامنه‌ی شما و بقیه‌ي تبادلات ایرنیک با شما به این آدرس ایمیل انجام می‌شود.

وارد کردن شماره تلفن اجباری است.

در قسمت پرسش محرمانه حتماً پرسشی را وارد کنید که جواب آن را بتوانید به خاطر بیاورید. می‌توانید از پرسشی که پیش‌نهاد شده یعنی «?What was the name of your first school» (نام اولین مدرسه‌تان) استفاده کنید. پاسخ خود را به این پرسش در کادر مربوط بنویسید. پرسش و پاسخ حتماً باید با حروف لاتین باشد. جایی پرسش و پاسخ‌تان را یادداشت کنید که به آن نیاز خواهید داشت.

در قسمت حریم خصوصی برای تسریع کار ثبت دامنه‌هایتان گزینه‌ی «آزاد» را انتخاب کنید. پس از ثبت دامنه‌تان می‌توانید آن را از پنل ایرنیک قسمت «مشخصه‌های شناسه» بخش «مدیریت رابط‌های مجاز» محدود کنید.

پس از تکمیل ورود اطلاعات دکمه‌ی «بازنگری» را در پایین صفحه کلیک کنید.

3- بازنگری اطلاعات و امضا: در این صفحه خلاصه‌ی اطلاعات خود را می‌بینید. با دقت اطلاعات را بخوانید و اگر اشتباهی در آنها مشاهده می‌کنید با کلیک روی دکمه‌ی بازگشت در پایین صفحه به صفحه‌ی «وارد کردن مشخصا‌ت شناسه» برگردید و اطلاعات را اصلاح کنید. پس از اطمینان از درستی اطلاعات‌تان با وارد کردن نام کامل خود به لاتین و پر کردن کادر تشخیص کاربران انسانی مطابق کاراکترهای تصادفی‌یی که در تصویر به شما نشان داده می‌شود روی دکمه‌ی «موافقم، دریافت شناسه» کلیک کنید.
 
4- ساخته شدن شناسه: در صفحه‌ی باز شده می‌توانید شناسه‌ي ایرنیک‌تان را ببینید. مشخصات شناسه‌ی کاربری به ایمیل‌تان فرستاده می‌شود. ممکن است ایمیل دریافتی در پوشه‌ي اسپم صندوق ایمیل‌تان قرار بگیرد. این ایمیل حاوی یک رمز عبور (گذرواژه‌ی) موقت است که یک هفته اعتبار دارد و در صورت عدم تغییر آن پس از یک هفته نمی‌توانید از شناسه‌ي ایرنیک‌تان استفاده کنید.
در سایت ایرنیک با کلیک روی لینک «ورود به سامانه‌ی ایرنیک» و با استفاده از گذرواژه‌ي موقت به پنل ایرنیک‌تان لاگین کنید و با وارد کردن پاسخ محرمانه‌ي خود یک گذرواژه‌ (رمز عبور) دائمی به انتخاب خود تعیین کنید. از این به بعد با استفاده از این رمز عبور دائمی و آدرس ایمیل یا شناسه‌تاان می‌توانید از پنل دامنه‌هایتان در ایرنیک استفاده کنید و مدیریت دامنه‌هایتان را مستقلاً انجام دهید. شناسه‌ي ایرنیک، پاسخ محرمانه و رمز عبور جدید خود را یادداشت کنید و به خاطر بسپارید. کار ساخت شناسه‌ی شما در ایرنیک تمام است.

نکته: پس از ساخت شناسه در سایت ایرنیک، هیچ نیازی به ثبت دامنه یا ارسال درخواست ثبت دامنه یا هر نوع پرداخت پولی به ایرنیک ندارید. شما با این شناسه می‌توانید در هر جایی خرید دامنه‌ي ir انجام دهید. برای مثال هزینه‌ي ثبت دامنه ir از سایت ما 5500 تومان می باشد و از سایت خود ایرنیک 16000 تومان برای یک سال است. ثبت دامنه به شکل مستقیم از ایرنیک مزیتی برای شما ندارد و تمام مراحل بررسی و تأیید دامنه که در ایرنیک انجام می‌شود همچنان به روش معمول انجام می‌شود و تنها هزینه بیشتری پرداخت می کنید.

ثبت دامنه
اکنون می‌توانید وارد سایت وب ثمین شوید و در قسمت سفارش ثبت دامنه‌ی ir مورد نظرتان را انجام دهید. در جریان ثبت شناسه‌ي ایرنیک‌تان از شما خواسته می‌شود.


  • 59 کاربران این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

دلایل ترتیب اثر ندادن ایرنیک به مدارک ارسالی شما و روش رفع مشکل

ایرنیک برای انجام برخی فعالیت‌ها نیاز به دریافت مدارک از شما دارد. تأیید ثبت برخی دامنه‌ها، تعیین...

راهنمای کامل سفارش ثبت دامنه های ir

مهم: نکات ابتدایی درباره‌ي فرآیند ثبت و تأیید دامنه‌های ir (لطفاً از مطالعه‌ي این نکات صرف‌نظر...

نحوه ارسال مدارک برای تنظیم پاسخ محرمانه و رمز عبور شناسه IRNIC

نکته: برای این‌که بتوانید از این راه‌نما استفاده کنید حتماً باید نام و نام خانوادگی شما در...

راهنمای سفارش انتقال و تمدید دامنه های ir

نکته: توجه کنید که منظور از انتقال دامنه در این مطلب تمدید دامنه‌ی irی است که متعلق به شماست و...

روش ارسال مدارک برای تأیید دامنه به واحد ثبت دامنه ایرنیک

برای انجام برخی اعمال در واحد ثبت دامنه از جمله انتقال (فروش) یا لغو دامنه‌ي ثبت شده یا تأیید ثبت...